Başak`ın macerası

Başak`ın macerası

Yıllar evvel Türkiyenin şirin bir köyünde Başak adında küçük bir kız çocuğu vardı.
Kırlarda koşmayı oyunlar oynamayı çok severdi.Özellikle de çocukluk arkadaşı Pınar adında sempatik bir dostu vardı.İkisininde çok ortak yanı olmakla birlikte bir kardeş gibi sürekli sırdaş ve dostlardı.
Başak ip atlamayı yemekler yapmayı çok seven birisiydi.Çevresinden öğrendiği her yemeği uygulamaya çalışır.Misafir olduğu evlerde bizzat kendisi  yemekleri yapmaya kalkar o derece
Yemek yapmayı sever adeta sanat haline getirmişti,hayatının bir parçası olmuştu yemekler.
Yaptığı her yemeği tadanlar sever adeta hayranı kalırdı.Köyün genç delikanlıları Başakın hem güzelliğine hem de hamaratlığına bayılırlardı.Okulunu Lise uzak diye okuyamayan Başakın tek hayali vardı Aşçı olmak fakat bu hayalini okuyamasada gerçekleştirmişti çok güzel yemekler yapardı çoğu Aşçıdan bile..Aylar Yıllar Baharlar geçer Başak genç bir kız olmustu.Bir gün ayrılık zamanı gelmişti Başakın çok sevdiği arkadaşı Pınar İstanbula gidecekti. Başak hüzünlü bir yandanda İstanbul hayaliyle düş görüyordu.Başak o günün akşamı babasına derdini dökmüş hayallerini gerçekleştirmek için izin istedi Başakın babası gönlü istemesede izin vermişti.Başak hayallerinin peşinden cok sevdigi dostuyla birlikte İstanbula yeni bir hayat macerasına başlayacaktı.Uçağa binip hayallere dalan Başak ve Pınar İstanbulda bir süre aynı evde yaşacaklardı.Başak ve Pınar çalışmışlar iyi kötü geçinmişlerdi.
Başak bir gün Üsküdar sokaklarında gezerken bir lokanta görüyor İstaLokantısıydı bu güzel lokanta işçi arıyordu bayan aşçı.. Başak bir süre deneme amaçlı alınmış yemekleri çok beğenilmisti Müşteriler bile sürekli onu tebrik eder severlerdi.Başak hayaline kavuşmuş Aşçı olmuştu.
Pınar ise evlenmiş çoluk çocuğa karışmıştı fakat her daim Başakın arkasında sürekli ona moral destek veriyordu.Başak ise henüz 24 yaşında eline sermaye geçmişti..Çok sevdiği dostu Pınara ortaklık teklif edip bir işletme lokanta kurmuşlardı iki üç işçide alıp işletmeyi yıllar geçtikçe bir marka haline getirmişler Üsküdarın en işlek lokantasının yeri olmuştu.Lokantaya ülkede dünyadan zenginler gelir Türkiye sosyal medyada Başakın yemekleriyle doluydu övgüler yağıyordu.
Gelen ünlüler Başakla sohbet etmek hatta röpörtaj vermek için birbirileriyle kapışıyorlardı.Yıllar geçmiş aradan Başak ve Pınar bu güzel işletmeyi büyütüp Türkiyede saygın bir marka haline getirmişlerdi.Kimsesiz yetim vede yardıma muhtaç insanlarada aylık kaarının kalanıylada yardımlar yapmayı seven Başak adeta insanlarda iyilik meleği olarak anılıyordu.Bir gün İtalyan bir ünlü yemek şefinin lokantasına konuk olmasıyla İtalyan şefin dikkatini çekmişti Başak yemeklerine hayran kalan İtalyan şef kendisine makul ve ciddi bir teklif yapacaktı.Başakın işletmesine ortaklık teklif eden bu İtalyan şef Başakın yeni tatlarını yeni yemeklerinide Avrupada tanıtmaktı niyeti ve anlaşmışlarda Başak ve İtalyan şef Avrupaya gitmiş Pınar ise Türkiyede işletmeyi kaldıgı yerden devam ettiriyordu başarısını sürdürmeye..Başak için yeni kapılar açılmıştı Avrupa aklında delice sorular vardı acaba neler bekliyordu kendisini? Gitmekle iyi mi yapmıştı? Kim bilir neler bekliyordu serüveninde onu!
Napoli şehrinde İtalyan şefin işletmesinde BaşAşçı olarak görev almıştı Başak ve şok olmuştu bu İtalyan şefin lokantası İtalyanın ikinci büyük yemek markasıydı.Kısa sürede İtalyaya alışan Başak oranın dilini kültürünüde ögrenmişti.İtalyanlar yaptığı yemekleri çok seviyor Avrupanın diğer ülkelerinden bile siparişler geliyordu kısa sürede İtalyanın bir numarası olmuşlar Avrupada ise hızla isimleri anılıyordu.Aradan yıllar geçmiş Başak 28 yaşına gelmişti.  İşletmenin patronu olmuş İtalyan şef tüm yönetimi Başaka bırakıp kenara çekilmişti.Başak çok sevdiği arkadaşının eski Türk işletmesiylede anlaşıp Türkiyedeki firmalarıda satın alıp dünyaca ünlü marka haline geldiler.
Her gün başarıdan başarıya koşan Başak ve Pınar hem zengin olmuş hem de dünyaca ünlü Aşçı olmuşlardı aradan yıllar geçer ikiside evlenir çoluk çocuğa karışmışlardı. Onlardan geriye kalan ise
Yaptıkları vede  o damakları fetih eden yemekleri..
Mutlu Son.

Hikaye yazarımız: Nehir

 

Yazar: Rahul

Görüntüleme: 1468 defa

Kategori: Sohbet Hikayeler

Yayınlanma Tarihi: 29 Aralık 2019

sohbet | mobil sohbet
windows forumu